شادوبن اینستاگرام چیست ؟ چگونه از آن جلوگیری کنیم و چگونه از آن خارج شویم؟

شادوبن اینستاگرام ( instagram shadowban ) : بطور کلی به حالتی گفته می شود که پیج اینستگرام به دلیل نقض قوانین اینستا رشدش متوقف می شود. از نظر قوانین اینستاگرام، شادوبن یا شدوبن اینستاگرام برای محدود کردن برخی از پیجهای اینستاگرامی است که طبق قوانین معمول اینستاگرام فعالیتی ندارند. به زبان ساده یعنی انجام فعالیت های غیر مجاز و ربات گونه درون پیجی یا بیرون از پیج به منظور افزایش غیر عادی ترافیک در هشتگ ها و اکسپلور منجر به جریمه پیج اینستاگرام می شوند. 

باید کم کم پیجتون رو بررسی کنید تا شادوبن نشده باشید. خود اینستا این مسئله رو رد میکنه میگه همچین چیزی نداریم … تکرار میکنم خود اینستا میگه اما با وجود این تنبیهات خاصی را در بخش قوانین اینستاگرام برای افراد قرار داده است. در ادامه پاسخ به سوالات رایج کاربرها درباره شدوبن شدن در اینستاگرام را در خواهید خواند به برخی از رایج ترین پرسش های مخاطبین درباره شادوبن اینستاگرام است.

 • از کجا بفهمم در اینستاگرام شدوبن شده ام ؟
 • چه کارهایی باعث شادوبن می شود؟
 • سریع ترین روش برای رفع شدوبن اینستاگرام چیست؟
 • چند روز طول می کشد رفع شادوبن اینستاگرام شوم؟
 • از چه هشتگ هایی در پست ها استفاده کنم تا شادوبن نشوم؟
 • بعد شادوبن پست که منتشر می کنید به افراد جدید نشان داده نمی شود ؟
 • بعد از این جریمه شدوبن فالور جدید به پیج اضافه می شود ؟

معنی شادوبن اینستاگرام چیست ؟

معنی شادوبن اینستاگرام یا شدوبن شدن : یکی از انواع تنبیهات شدید اینستاگرامی برای افرادی که از قوانین اینستاگرام Community Guidelines تخطی می کنند. البته این اسم رو خود مردم و افرادی که در این اپلیکیشن فعالیت می کنند انتخاب کردند وگرنه در تمام قوانین اینستا با این اسم مشابه هم حتی نمیتوانید پیدا کنید.

شدوبن چیست ؟

شدوبن شدن در اینستاگرام به معنای مسدود شدن حساب کاربری در اینستاگرام است، به طوری که کاربر نمی‌تواند به پست‌های دیگران دسترسی پیدا کند یا پست‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. این مسدودیت می‌تواند به دلیل محتوای نامناسب، زیاده‌روی در فالو کردن، استفاده از ربات‌ها و بات‌های اتوماتیک، آسیب‌های جانبی به حساب کاربری و یا نقض شرایط استفاده از اینستاگرام اعمال شود.

برای جلوگیری از شدوبن شدن حساب کاربری در اینستاگرام، بهتر است از تکنیک‌های الگوریتمی و تبعیت از قوانین اینستاگارام استفاده شود. پیشنهاد می کنم در بخش آموزش الگوریتم اینستاگرام در سال 2023 با مطالب بروز این موضوع بیشتر آشنا شوید .

برای مثال، ارائه محتوای با کیفیت و متناسب با نیاز کاربران، استفاده از هشتگ‌های مرتبط و متناسب با محتوا، نظارت دقیق بر فالو و فالوورهای حساب کاربری، عدم استفاده از روش‌های نامناسب مانند ربات‌ها و بات‌های اتوماتیک و همچنین رعایت شرایط و قوانین استفاده از اینستاگرام، می‌توانند به بهبود سئو حساب کاربری و جلوگیری از شدوبن شدن آن کمک کنند.

از کجا بفهمم شادوبن شدم ؟

حتی در اخرین مقاله از اینستاگرام در بخش وبلاگ اینستاگرام هم راجع به رتبه بندی در اینستاگرام مطلب کوچکی راجع به این قضه با رد این مسئله اومده خالی از لطف نیست نظرم رو راجع بهش براتون بنویسم. اینستا میگه ما بخش با عنوان account status به همه پیجها در بخش ستینگ اضافه کردیم که اگر اکانت شما مشکلی از قبیل موارد ذیل داشتید می تونید بررسی کنید اکانتتون مشکل داره یا نه.

 • – مورد اول حذف محتوا : اگر اکانت شما  مشکلی نداشته باشد این متن رو نوشته :your account is not affected right now معنی متن (حساب شما در حال حاضر تحت تاثیر قرار نمی گیرد)
 • – مورد دوم چه مواردی در پیج شما به دیگران پیشنهاد داده نمی شود : اگر اکانت شما  مشکلی نداشته باشه مینویسه ( your account may be eligible for recomendation ) یعنی حساب شما ممکن است برای توصیه واجد شرایط باشد . یکم این بخش خنده دار هم هست یعنی نوشته ممکن است.
 • مورد سوم مانیتایز شدن و مشکلات مانیتایز اکانت : اگر قوانینی رو نقض کرده باشید این بخش بهتون میگه نمی توانید مانیتایز شوید.
 • مورد چهارم امکان استفاده از قابلیت های اینستا که شما نمی توانید از آنها استفاده کنید. اگر مشکلی نداشته باشه اکانت شما نوشته (  you can use all Instagram’s features right now) dukd hdk;i شما می توانید در حال حاضر از تمام ویژگی های اینستاگرام استفاده کنید. 

بطور کلی از آنچه که در متن انگلیسی اینستا آورده شده مثل همیشه قضیه افت شدید امار رو نه قبول داره نه آنرا تایید میکند درحالی که این اتفاق وجود داره و باعث افت شدید بیش از حد امار شما هم خواهد شد. یکی از نشانه هایی که می تونید چک کنید ببینید ایا اکانت شما نشانه شدوبن شدن رو داره و تست شادوبن رو انجام بدین پست جدید یا ریلز جدید بذارید ببینید در یک ساعت اول به چند درصد از فالور های شما نمایش داده میشه ؟ اگر این عدد زیر 2 الی 3 درصد هست و بعد از چندین محتوا سازی دیگه شک نکنید اکانت شما جزو اکانت هایه سایه زده شده و تحریمی اینستاگرام قرار گرفته شده است.

خلاصه ای از ترجمه متن اینستا ووو لینکش هم در انتهای مقاله آوردم:

در این متن، اینستاگرام در مورد موضوع “سایه‌ممنوعیت” صحبت کرده است. آنها می‌گویند که قصدشان محدود کردن یا پنهان کردن حساب یا محتوای کاربران بدون توضیح روشن نیست. اینستاگرام می‌خواهد کاربران بتوانند به مخاطبانشان برسند تا پلتفرم موفق‌تر شود. آنها قصد دارند با افزایش شفافیت، اطلاعات بیشتری در مورد حساب کاربران ارائه دهند تا بتوانند در مورد مشکلات احتمالی آگاه شوند و درخواست تجدید نظر بدهند. اینستاگرام همچنین به طور مداوم در حال کار روی ابزارهای جدید برای افزایش شفافیت است.

instagram shadowban fix mrribvar 3
روش های تشخیص شادوبن در اینستاگرام
دلایل شادوبن شدن در اینستاگرام

متن خروج از شادوبن اینستاگرام

اگر مطمئن هستید اکانت شما دچار شدوبن شده تیر خلاص برای رفع این مشکل که درصد احتمالش کمم هست نوشتن گزارش به اینستاگرام و یک متن خروج از شادوبن هست که در ادامه براتون یک نمونه رو نوشتم. میتونید این متن رو از بخش ارسال ریپورت به اینستا بفرستید.

Dear Instagram support team

I am writing because my account seems to be heavily drop downs of content viewers – my reach has drastically dropped to only 2-3% of my followers seeing my posts in the first hour.

Please thoroughly review my account and content for any violations of policies or errors that could be limiting my reach. I believe my account has been wrongly shadowbanned.

My goal is simply to have my existing followers be able to see my content in their feeds again. If any issues are found with my account, I am happy to take corrective action. Otherwise, please restore my account’s distribution so I can reach my audience.

Thank you kindly for investigating this issue and assisting me. I appreciate you taking the time to help resolve this problem.

Sincerely,
[Your name]

پیشنهاد ما

تو دورانی هستیم که اینستا برای همه شده یک عادت و وابستگی مخصوصا وابستگی به آمار و ارقام مثل لایک و کامنت و سیو و شیر و … خیلی از موارد دیگه که هر روزه با اونها سرو کار دارید.

ادمها در سوشیال مدیا و اینستاگرام در 4 سطح قرار دارند و خوش بحال افراد سطح چهارم چون فقط امار و ارقام هدفشون نیست بلکه تمایل به یادگیری و آموزش دوره رووناک هستند تا در پیجشون زمانی که حضور ندارند محتوای آنها بعنوان فروشنده آنها عمل میکنند.

در دوره آموزش بازاریابی محتوایی رووناک شما مواردی از قبلیا افزایش میزان بازدید و فروش همراه با تولید چرخه ای از محتوا با بازدید بالا موجه خواهید شد. پیشنهاد میکنیم آموزشهای عالی دوره را از دست ندهید که سرفصل های این دوره هم به شرح ذیل است.

 • مفاهیم اولیه بازاریابی محتوایی
 •  سطوح مختلف در سوشیال مدیا
 • مهارت تولید محتوای با کیفیت و جذاب
 • درک روانشناسی و رفتار مخاطبان
 • توانایی تحلیل و بهینه‌سازی محتوا
 • مدیریت زمان و برنامه‌ریزی
 • خلاقیت و نوآوری در ایده‌ها
 • ساخت چرخه محتوایی با بازدید بالا
 • نحوه انتخاب اهداف مادی و معنوی
 • آموزش ساخت چرخه محتوایی

جریمه شادوبن چیست ؟

آیا پیج من شادوبن شده است ؟ شادوبن شدن پیج یعنی چه ؟ سوال رایج که انجام چنین فعالیت های غیر مجاز و ربات گونه منجر به برخورد اینستا و لحاظ جریمه خواهد شد. جریمه شادوبن باعث و بانی بوجود آمدن چندین تغییر بزرگ آماری در پیج می شود که در ادامه این آموزش اینستاگرام رایگان برای شما عزیزان قرار دادم.

 • عدم ورود به هشتگها ، اجازه ورود محتوای شما در هیچ هشتگ داده نخواهد شد اگر حتی در هر هشتگی وجود هم داشته باشند ممکن است کسی از طرف ان محتوا با پیج شما سر نزند.
 • عدم نماش پستها در هشتگها ، یعنی ممکن است محتوای شما بطور کلی برای افراد نمایش داده نشود یا اگر هم باشد از طریق هشتگها ورودی برای پست شما گرفته نمیشود.
 • انتقال پست و محتوای جدید شما به انتهای هوم هر فردی که شما رو فالو کرده یعنی تا اخرین لحظه هم ممکن که محتوای شما دیده نشود.
 • عدم نمایش پست در اکسپلور بطور کلی.
 • عدم نماش در لیست ساجسشن افراد هم حوزه شما.
 • عدم پیشنهاد پست شما در هوم افرادی که شما رو فالو نکردند.
 • امار پایین و قطره چکانی در پست و استوری ها به مرور

مطلب پیشنهادی

 برای افزایش میزاد بازدید روزانه در استوریها روشهای متفاوت رو میشه استفاده کرد. هرچند بسیاری از این ترفند اینستاگرام هم طولانی هستند هم نیازمند گذر زمان تا تاثیرگذار هم باشند. ما در این مطلب چند ترفند ساده رو پیشنهاد میکنم تست کنید که در ادامه این مطلب قرار داده شده 2 ترفند افزایش بازدید استوری خیلی ساده اما اثر گذار هستند. با اجرای آنها بسادگی در زمان کمی می توانید شاهد افزایش میزان آمار خود باشید.

چطور متوجه شویم شادوبن شویم ؟

سایتهای آنلاین زیادی برای بررسی سطحی این مشکل وجود دارند. البته هیچ کدوم رو پیشنهاد میکنم چون اغلب این سایتها از شما درخواست رمز عبور و نام کاربری می کنند. برخی از سایتها هم برای بررسی فقط نیاز به نام کاربری شما برای بررسی اولیه میزان آمار کلی پیج دارند که افت نامحسوس آمار پستهای شما را مورد بررسی قرار می دهند و از روی همین افت آمار بازدید تصمیم می گیرن شما شادوبن شده اید یا نه.

شادوبن شدن در اینستاگرام

در هر صورت روشهای ساده ای هم هستند که بر اساس قوانین اینستاگرام خود شما هم میتوانید آنها را انجام داده تا متوجه شوید مورد تنبیه ( شادوبن اینستاگرام ) واقع شده اید یا خیر. که در‌ادامه این مطلب از سایت مستر ریبوار آنها را در اختیارتان قرار می دهیم. تا متوجه شوید شدوبن بودن در پیج شده و باید ببینید اصلا برای شما اتفاق افتاده یا نه ؟

🟡 روش اول : با اکانت دوم برید تو هشتگهایی که استفاده کردین ببینید پست پیج اولو میبینی ؟

🟡 روش دوم : لایو بذارید ، افراد جدید که قبلا وارد لای شما نمیشدن ایا به لایوتون میان ؟

🟡 روش سوم : با اکانت دومت برو لیست پیشنهادی اکانت اولتو باز کن وارد اکانت افراد مختلف بشید چک کنید ایا تو لیست پیشنهادی کسی قرار دارید ؟

🟡 روش چهارم: این بخشها رو وارد که میشی ببین تیک سبز روشن هست یا نه ؟

ستینگ setting ا ، کانت account

 اکانت استیتس account status

 ریکامندیشن گاید لاین recommendation guideline

کامیونیتی گاید لاین communityguideline

🟡 روش پنجم : با چند اکانت مجزا نام کاربری خود را جستجو کنید ببینید در نتایج پیشنهادی نام کاربری شما وجود دارد.

دوره پیشنهادی

دوره آموزش اینستاگرام برای شرایط فعلی یکی از بهترین ها با شرایط ویژه است‌. پشتیبانی اختصاصی مستر ریبوار در یک گروه خصوصی با مدت زمان ۳۰ روزه. از جمله مزیت های شرکت در این دوره فعال :

 • دریافت مشاوره و آموزش انلاین
 • تشکیل گروه کوچینگ عمومی در تلگرام
 • زمان پشتیبانی 30 روزه
 • بررسی مشکلات موجود پیج اینستاگرام
 • ارائه راهکار عملی برای رفع مشکلات
 • دسترسی به آموزشهای آکادمی ریبوار
 • آموزش آنلاین به مدت 246.89459 دقیقه
 • دسترسی دائمی به آپدیت های دوره
 • ارئه تمرین عملی برای رشد پیج

https://mrribvar.ir/instanavard1

شادوبن اینستاگرام چقدر طول می کشد ؟

با توجه به تجربه شخصی خودم و پیجهای مرتبط فاصله زمانی طولانی نهایتا ۱۴ روزه بوده و اگر فرد مجدد مرتکب تخلف شود ممکن است ۳۰ روز یا بیشتر هم طول بکشد. در صورت استفاده از رباتهای هدایت پیج یا فعالیت رباتیک وار امکان شادوبن کلی برای همیشگی در پیج وجود دارد.

 

چه کارهایی باعث شادوبن می شود؟

بطور معمول اغلب فعالیت های ربات گونه در اینستاگرام می تواند زمینه فراهم شدن چنین جریمه بزرگی را فراهم کند. انواع فعالیت های بیش از حد و افراطی مخصوص در بخش هشتگ گذاری. اصرار بیش از حد به ورود در هشتگهای اختصاصی حوزه کسبوکار معمولا تخلف بوده و درنهایت می توان منجر به شادوبن شوند. در ادامه هم دلایل موجود که باعث این جریمه می شوند و هم برای هر بخش که چگونه از شادوبن خارج شویم راهکار موجود را برای شما قرا داد ایم.

ارسال گزارش زیاد به اینستاگرام

گزارش چندین اکانت می تواند پیج اینستاگرامی شما را تحت الشعاع قرار داده و بسادگی اکانت شما شدوبن شود. در صورتی که میزان تخلف و گزارشات بالا باشند امکان حذف اکانت هم وجود دارد. اگرچه ممکن است پست شما تخلفی انجام نداده باشد اما وجود گزارشات بالا برای اینستا این سیگنال را ارسال می کند که مخاطبین محتوا شما را دوست ندارند ببینند. پس امکان کمتر دیده شدن و جریمه انتقال محتوا به انتهای صفحه هوم کاربرها هم وجود دارد.

راهکار : تا جایی که امکان دارد از ارسال کلمات ممنوعه در محتوای خود ( تصاویر ، ویدئو و کپشن ) استفاده نکنید.


استفاده بیش از حد از هشتگها

درصورت استفاده بیش از حد از هشتگ ها ، تعداد تکراری بالا ، هشتگهای غیرمرتبط ، هشتگ اخبار اما محتوای خبری نادرست کم کم در طی ارسال چندین محتوا زمینه شدوبن را فراهم می کنند.

راهکار : سعی کنید از جدول تقویم محتوا و جدول هشتگ گذاری استفاده کنید. راجع به این موضوع بطور کامل در دوره آموزش هشتگ گذاری تمامی تکنیک های هشتگ گذاری آموزش داده شده است.


 

مطلب پیشنهادی

یکی از معضلات موجود در سوشیال مدیا مخصوصا در تلگرام برای اغلب کاربران علت جوین نشدن در کانال تلگرام و گروههای تلگرامی است. در ادامه این مطلب روش های رفع این مشکل را یاد خواهید گرفت.

 

تعامل رباتیک و اسپم وار

انجام هر نوع تعامل روزناه افراطی از جمله ( لایک زدن ، کامنت کذاری ، اشتراک گذاری ، لایک در استوری ، ارسال متن در لایو و … ) منجر به ارسال سیگنال ربات گونه عمل کردن شما به اینستاگرام می شود و در نهایت می تواند منجر به شدو بن شدن پیج اینستاگرام هم شود.

راهکار : سعی کنید فعالیت روزانه خود را بطور کاملا تصادفی در طول ۲۴ ساعت پخش کتید و هیچ نوع تعامل تکراری انجام ندهید.


ارسال محتوا نامناسب و غیر ارجینال

اخیرا بعد از بروزرسانی اینستاگرام سال ۲۰۲۲ شناسایی محتواهای غیر ارجینال ، تکراری و کدی ساده ترین کار برای اینستاگرام شده است. با امکان رندر تصاویر و ویدئو های شما تشخیص اکانت شما بعنوان یک فرد کپی کار یا ارسال کننده محتوای نامناسب برای کاربران بسادی زمینه فراهم شدن این جریمه در اکانت شما بوجود می آید.

راهکار : سعی کنید اغلب تولید محتوا انجام شده خود را با اپلیکیشن اینستا و از جایی محتوایی را کپی و در اینستا قرار ندهید. مخاطبین هم با دیدن محتوای تکراری معمولا یا واکنشی نشبت به آنها ندارند یا خیلی ساده برای اینستا کزارش غیر واقعی بودن اکانت شما را ارسال می کنند.

فالو و آنفالو کردن بیش از حد و رباتیک

یکی از بددترین حالت های ممکن برای شروع یک جریمه بزرگ مثل همین شدوبن بیش از حد فالو و آنفالو کردن دیگران در اینستاگرام است. روشی منسوخ که در شرایط فعلی حتی از طرف خیلی از کاربران ، ادمین ها ، صاحبین پبج کسبوکار استفاده می شود. 

راه حل : فالو کردن افراد باید در فواصل زمانی و رندم انجام شود. از تکراری فالو کردن یا بدون فاصله دنبال کردن اکانتهای دیگران خودداری کنید.

 

راه حل های رفع شادوبن

بعد از بررسی تمامی مراحل بالا اگر به پیج خود مشکوک هستید دچار این جریمه شده اید بهترین و قوی ترین راه حل های موجود استفاده از موارد ذیل هستند. البته روش اختصاصی این موضوع برای رفع شادوبن در کارگاه عملی و دوره آموزش اینستا نورد بصورت فایل ویدئویی که نتیجه عملی دارد نیز ذکر شده است.

ابزار ارسال گزارش به اینستاگرام

بررسی هشتگ های قدیمی وارد شده

رعایت قوانین جدید اینستا

ترجیحا انتخاب حالت کریتور بجای بیزنس

تغییر بایو پیج

تغییر کپشن های قدیمی

پرهیز از نوشتن کلمات ممنوعه

استفاده نکردن از هشتگ های ممنوعه

وارد نشدن به اکانت در لوکیشن های مختلف

استفاده نکردن از قند شکن های رایگان

عدم استفاده از سایت های آنالیز که نیاز به رمز عبور دارند

عدم استفاده از ربات های افزایش نرخ تعامل

عدم استفاده از افزایش بازدید تقلبی

استفاده نکردن از افزایش آمار جعلی با ربات یا سایت های آنلاین ( لایک ، کامنت ، شیر ، انگیجمنت ، ذخیره و … )

پراکنده فعالیت داشتن در تمامی تعامل های روزانه

رندم انجام دادن تعاملات معمولی پیج

در صورت لزوم توقف ارسال محتوا برای حداقل یک هفته

این مطلب بروزرسانی می شود …

راه حل های رفع شادوبن

بعد از بررسی تمامی مراحل بالا اگر به پیج خود مشکوک هستید دچار این جریمه شده اید بهترین و قوی ترین راه حل های موجود استفاده از موارد ذیل هستند. البته روش اختصاصی این موضوع برای رفع شادوبن در کارگاه عملی و دوره آموزش اینستا نورد بصورت فایل ویدئویی که نتیجه عملی دارد نیز ذکر شده است.

ابزار ارسال گزارش به اینستاگرام

بررسی هشتگ های قدیمی وارد شده

رعایت قوانین جدید اینستا

ترجیحا انتخاب حالت کریتور بجای بیزنس

تغییر بایو پیج

تغییر کپشن های قدیمی

پرهیز از نوشتن کلمات ممنوعه

استفاده نکردن از هشتگ های ممنوعه

وارد نشدن به اکانت در لوکیشن های مختلف

استفاده نکردن از قند شکن های رایگان

عدم استفاده از سایت های آنالیز که نیاز به رمز عبور دارند

عدم استفاده از ربات های افزایش نرخ تعامل

عدم استفاده از افزایش بازدید تقلبی

استفاده نکردن از افزایش آمار جعلی با ربات یا سایت های آنلاین ( لایک ، کامنت ، شیر ، انگیجمنت ، ذخیره و … )

پراکنده فعالیت داشتن در تمامی تعامل های روزانه

رندم انجام دادن تعاملات معمولی پیج

در صورت لزوم توقف ارسال محتوا برای حداقل یک هفته

این مطلب بروزرسانی می شود …

سورس عدم تایید شدوبن از طرف اینستا :

https://about.instagram.com/blog/announcements/instagram-ranking-explained/

یکی از بزرگترین جریمه های اینستاگرام به دلیل نقض قوانین موجود در این شبکه اجتما عی است که منجر به افت شدید میران آمار کلی پیج اینستاگرامی می شود.

افت شدید آمار روزانه بازدید از پیج و محتواهای منتشر شده هم از طرف کاربر های درون پیجی هم از طرف کاربران جدید می تواند یکی از نشانه های شادوبن شدن در اینستاگرام باشد.

یکی از روش های ساده بررسی کردن هشتگهای وارد شده در پست های اخیر شما است. بررسی کنید هشتگ های ممنوعه استفاده کرده اید ؟ اگر بله باید تمامی هشتگهای ممنوعه را حذف کنید. برای دریافت روشهای دیگر ادامه همین مطلب را مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *